Studio Endermologie



Fotoepilacja
Technologia E-light System to urządzenie łączące światło IPL z prądem RF.
Energia świetlna - w zależności od wybranego zakresu długości fali (w tym celu stosuje się odpowiednie filtry) - jest selektywnie absorbowana przez chromofory czyli barwniki (np. melanina, hemoglobina), zawarte we włosach, naczyniach krwionośnych, skórze. W procesie pochłaniania energia świetlna zamieniana jest w energię termiczną, która podgrzewa dany rodzaj chromofora. Natomiast prąd RF selektywnie dogrzewa tkanki wstępnie podgrzane światłem. Przepływ prądu RF nie jest zależny od ilości melaniny w skórze, dzięki czemu technologia ta jest bezpieczna w przypadku wszystkich typów skóry.
Podstawową zasadą działania fotoepilacji jest zjawisko selektywnej fototermolizy. Energia jest pochłaniana przez melaninę zawartą w łodydze włosa. Łodyga oddaje ciepło do mieszka włosowego i w ten sposób zostaje on zniszczony.
Aby zapobiec poparzeniu głowica jest wyposażona w system chłodzenia. Dzięki temu zabiegi są praktycznie bezbolesne.
Aby pokonać barierę naskórka skórę smaruje się żelem przewodzącym.
Przy zabiegu usuwania owłosienia istotną rolę odgrywa cykl wzrostu włosa.
Włos może się znajdować w jednej z trzech faz:
1. Anagen - faza wzrostu - kiedy włos tkwi w mieszku włosowym, jego odżywianie odbywa się przez brodawkę połączoną z krwioobiegiem
2. Katagen - faza przejściowa - włos uwalnia się z brodawki i przesuwa ku górze, następuje zatrzymanie procesów rozrodczych zachodzących we włosie
3. Telogen - faza spoczynku - włos martwieje i wypada
Z punktu widzenia fotoepilacji jedynie pierwsza faza - czyli anagen - jest odpowiednia do wykonania zabiegu, bowiem w tej fazie jest możliwość trwałego usunięcia włosa, który jest połączony z macierzą mieszka włosowego i brodawką.
Niestety nie wiadomo ile włosów jest w danym momencie w tej fazie, jest to sytuacja indywidualna dla każdego pacjenta. Stąd wynika fakt konieczności powtarzania zabiegów w odpowiednich odstępach czasu.
W zależności od indywidualnych predyspozycji wykonuje się od 3 do nawet 10 zabiegów na danej okolicy ciała.
Przy jasnym włosie trzeba się liczyć z tym, że pacjent będzie musiał wykonać o wiele więcej zabiegów niż osoba z ciemnymi włoskami.
PRZED ZABIEGIEM !
Włosy powinny być ogolone, ale nie w dniu zabiegu, ponieważ podrażniona skóra może dodatkowo zostać uszkodzona ze względu na dużą energię emitowaną przez urządzenie. Dobrze jest ogolić się 1 - 2 dni przed planowanym zabiegiem.
Nie wolno się opalać ok. 4 tygodnie przed i po zabiegu - im więcej barwnika w skórze tym więcej energii będzie przez nią pochłoniętej.
PO ZABIEGU !
Po zabiegu dobrze jest posmarować skórę balsamem nawilżającym. Nie należy skóry rozgrzewać, ani opalać. Najlepiej zrezygnować w tym dniu z kąpieli i wybrać prysznic.
Gdy skóra po paru dniach się wygoi można stosować peelingi mechaniczne, dzięki temu włoski szybciej wypadną a skóra będzie gładka.